W imieniu prelegentów oraz organizatorów – biura Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego -serdecznie dziękuję tak licznie zgromadzonym uczestnikom seminarium za udział oraz gorącą dyskusję. Przypomnę, że w seminarium wzięło udział ponad 100 uczestników, reprezentanci 80 firm działających w branży kosmetycznej w Polsce.
Tutaj znajdą Państwo link do galerii zdjęć: http://owncloud.kosmopedia.pl/index.php/s/482f2bfd0741767589fa8759f1559d64.
Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wątków, jakie wybrzmiały podczas seminarium, w szczególności w zakresie zarządzania portfolio substancji konserwujących.
Polityka Komisji Europejskiej oraz SCCS i zaostrzające się ramy prawne w zakresie substancji konserwujących doprowadziły do kryzysu w sektorze kosmetycznym. Po raz pierwszy stajemy przed perspektywą, gdzie kolejne ograniczenia prawne i tak już wąskiej palety konserwantów mogą zagrozić bezpieczeństwu produktów kosmetycznych wprowadzanych do obrotu w UE.
Niezbędne jest szybkie podjęcie przez sektor i legislatora wspólnych, strategicznych działań. Działania takie prowadzi Cosmetics Europe w porozumieniu z Komisją Europejską. Obejmują one:
- wdrożenie tzw. „Preservative strategy”, której celem jest całościowa ocena zastosowania, skuteczności i bezpieczeństwa konserwantów, a tym samym obrona ich dalszego wykorzystania,
- działania w kierunku zmiany systemu pracy SCCS (na bardziej strategiczne i holistyczne podejście do oceny bezpieczeństwa konserwantów, stosowanie nowoczesnych metodologii oceny ryzyka i realistycznych scenariuszy narażenia),
- działania w kierunku reinterpretacji art. art 15 rozporządzenia 1223/2009/WE (substancje CMR), szczególnie w zakresie terminów przejściowych zakazu stosowania substancji w kosmetykach i szczególnie w zakresie takich konserwantów, jak PHMB.
Preservative Strategy:
Cosmetics Europe w porozumieniu z Komisją Europejską przygotowuje strategię dotyczącą konserwantów, która ma doprowadzić do bardziej strategicznego podejścia do regulacji tej grupy składników.
W ramach tego projektu ma powstać:
- mapa konserwantów i substancji pomocniczych, jakie wykorzystuje przemysł kosmetyczny,
- ocena, które konserwanty są kluczowe i dlaczego większość konserwantów z załącznika V nie jest wykorzystywana w kosmetykach,
- ocena skuteczności konserwującej oraz bezpieczeństwa substancji wykorzystywanych jako konserwanty i substancje pomocnicze.
Zmiana systemu pracy SCCS:
Komitet Naukowy ocenia dotychczas bezpieczeństwo każdej substancji z osobna, stosując wobec konserwantów strategię „najgorszego scenariusza” narażenia, który jest nieadekwatny do rzeczywistych warunków użycia. W przypadku konserwantów niezbędne jest zaś strategiczne podejście – całościowa ocena bezpieczeństwa konserwantów, rozumianych jako grupa związków, a nie zbiór pojedynczych substancji.
Cosmetics Europe prowadzi debatę z Komisją Europejską i SCCS, która ma doprowadzić do zmiany metodologii oceny bezpieczeństwa konserwantów, w tym:
- założenia realistycznego scenariusza narażenia na poszczególne konserwanty,
- zaakceptowania, że sektor kosmetyczny nie może wykonywać badań na zwierzętach, nawet w przypadku braku danych,
- wprowadzenia nowoczesnych metodologii oceny ryzyka substancji chemicznych (jak TTC, read across, modelowanie PBPK, QRA, QSAR itd.).
Reinterpretacja art. 15 rozporządzenia 1223/2009/WE:
Komisja Europejska dotychczas reprezentuje bardzo restrykcyjne podejście do terminów przejściowych zakazu stosowania w kosmetykach substancji CMR. Zakaz stosowany jest automatycznie od momentu uprawomocnienia się klasyfikacji w rozporządzeniu CLP (15 miesięcy od publikacji klasyfikacji).
Cosmetics Europe prowadzi z Komisją Europejską debatę na temat reinterpretacji artykułu 15. Komisja rozważa, czy możliwe jest przyjęcie, że czas wejścia w życie zakazu to 15 miesięcy wynikające z rozporządzenia CLP + dodatkowe 15 miesięcy na podjęcie działań regulacyjnych na poziomie rozporządzenia kosmetycznego. Jeśli Komisja przyjęłaby taki wariant, sektor miałby więcej czasu na ocenę bezpieczeństwa przez SCCS, w tym wykonanie dodatkowych badań bezpieczeństwa składnika w razie potrzeby. Taka interpretacja dałaby także przedsiębiorcom więcej czasu na ewentualne dostosowanie receptur.
Działania Związku w odpowiedzi na sytuację kryzysową związaną z konserwantami:
Związek ściśle współpracuje z Cosmetics Europe w zakresie strategii dotyczącej konserwantów. Zabiegamy, aby wszelkie sygnały z rynku polskiego znalazły odzwierciedlenie w stanowiskach i działaniach tej organizacji.
Biorąc pod uwagę kryzysową sytuację PHMB odbyliśmy już kilka spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej, urzędnikami DG GROW przy wsparciu Konfederacji Lewiatan. Niebawem odbędą się kolejne. Aby jak najlepiej przygotować argumentację, chcemy przeprowadzić ocenę wpływu aktualnej sytuacji w zakresie konserwantów, w tym m.in. ocenę kosztów różnych (potencjalnych) scenariuszy wycofywania PHMB na działalność Państwa firm. W osobnej, odrębnej korespondencji otrzymają Państwo ankietę z prośbą o stosowne dane.