W dniach 7-9 października, w Hotelu Narvil w Serocku, odbyło się spotkanie członków i przyjaciół Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. 145 uczestników zjazdu celebrowało 10. urodziny Związku. Wykłady, panele, dyskusje, wystawy – a wreszcie jak na prawdziwych urodzinach: życzenia, prezenty, nagrody i zabawa. Zlot był spotkaniem wieloletnich przyjaciół, a tym samym konkurentów rynkowych z branży kosmetycznej, obecnych i byłych władz organizacji oraz członków honorowych.
Partnerami wydarzenia byli: BRE Bank S.A., BASF Polska Sp. z o.o., Deloitte Polska, Mikroserwis.pl, Smurfit Kappa Polska, Envirochemie Polska Sp. z o.o. oraz Chesapeak Polska. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Począwszy od 2002 roku, celem założycieli organizacji było stworzenie silnej grupy, która ma autorytet i potrafi wyznaczać kierunki rozwoju konkurencyjnej i nowoczesnej Polskiej Branży Kosmetycznej.
Przez ostatnie 10 lat Związek wybiegał w przyszłość poszukując istotnych dla sektora trendów rynkowych, kierunków prac legislacyjnych. Dlatego do debaty postawiliśmy tematy, które w kolejnej dekadzie będą motorem zmian: innowacyjność oraz zrównoważony rozwój.
Uroczystości otworzyli Pani Prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, dr Joanna Popławska oraz Lech Pilawski, Dyrektor Generalny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, nasz partner i niezawodny przyjaciel od 10 lat. Zebrani obejrzeli krótki film przygotowany specjalnie na 10-lecie Związku podsumowujący najważniejsze osiągnięcia dekady.
Dyskusje: Innowacja i zrównoważony rozwój a branża kosmetyczna
W dyskusjach panelowych, które prowadził Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC, wzięło udział wielu wybitnych i znaczących dla środowiska osób z różnych środowisk: świata nauki, liderów przemysłu lokalnego i globalnego, reprezentantów Ministerstwa Gospodarki, doradców podatkowych, ekspertów.
Debatę otworzył profesor Jerzy Hauser wykładem na temat gasnącej konkurencyjności polskiej gospodarki stawiając diagnozę przyczyn tego niepokojącego stanu rzeczy: „przyzwyczajenie do hurtowego i imitacyjnego transferu innowacji” oraz „dramatycznych napięć między dynamizmem i nowoczesnością sektora prywatnego oraz skostnieniem i zacofaniem sektora publicznego”.
Gościem specjalnym panelu był Dr Nadav (Ken) Kennan z Quo Vadis LLC ze Stanów Zjednoczonych z inspirującym wystąpieniem na temat barier kulturowych i społecznych ograniczających ludzkie myślenie, kreatywność i innowacyjność. Nieskrępowana wolność, przestrzeń i czas – nowy typ przywództwa opartego na promowaniu poszukiwań bez usztywniającego ciężaru obecnego ryzyka – przyniesie innowację.
Podczas dyskusji paneliści poruszyli problem kopiowania zastępującego prawdziwe innowacje, przedstawili własne doświadczenia i sposoby na stymulowanie innowacyjności wewnątrz przedsiębiorstw, potencjał nauki we wspieraniu innowacji w kosmetyce oraz wagę zdrowego balansu pomiędzy rozwojem własnych centrów naukowo-badawczych a korzystaniem ze zdobyczy zewnętrznych ośrodków naukowych. Reprezentant MG wskazał na projekt rządowy Foresight technologiczny przemysłu – InSight2030 oraz zidentyfikowanych w ramach projektu aż 35 konkurencyjnych obszarów przemysłowych – dla naszego sektora wskazano rosnącą wagę nano i biotechnologii. Zwrócono również uwagę na nieopłacalność zgłaszania patentów dla nowych składników. Na istniejące bariery podatkowe – niemożność zaliczania wydatków poniesionych na innowacje w koszty uzyskania przychodu jeśli kreatywna nowość nie pojawiła się na rynku w oznaczonych w ramach projektu ramach czasowych. Można stawiać deadline: innowacja za 3 lata – opracowanie i wdrożenie nowatorskiego produktu. Ale innowacyjność nie znosi ograniczeń i nie pojawia się na żądany czas.
W drugim panelu dyskusja skupiła się na definiowaniu rozumienia pojęcia „zrównoważony rozwój” dla branży kosmetycznej. Specjalną uwagę zwrócono na nowe realia produkcji kosmetyków w warunkach zrównoważonego rozwoju. Tworzenie innowacyjnych produktów z surowców pochodzących ze zrównoważonych źródeł, zapakowanych z intencją recyklingu i wyprodukowanych z użyciem minimalnej ilości energii, wody, odpadów.
Debatę otworzył dr Drik Elvermann, Prezes BASF Polska Sp. z o.o. prezentując rozwój globalnej idei sustainable developement oraz proces przechodzenia tej idei z niszy do meainstrimu. Gościem specjalnym debaty była Pani Bettina Jackwerth, BASF Personal Care Europe, która na przykładzie wieloletnich doświadczeń i niewątpliwych, mierzalnych sukcesów BASF pokazała praktykę stosowania zasad zrównoważonego rozwoju. W debacie „Zrównoważony rozwój – czy to się opłaca?” wzięła udział grupa ekspertów z różnych, łączących się w łańcuch, etapów produkcji kosmetyków: surowce, proces produkcji i wykorzystanie wody i gospodarka wodno-ściekowa, zewnętrzne opakowanie kartonowe oraz przedstawiciel producentów kosmetyków mający na swoim koncie sukcesy w tej dziedzinie, Orfilame Products, z przykładami najlepszych praktyk rynkowych.
Debatom towarzyszyła bardzo interesująca i wielowątkowa wystawa Polski Przemysł Kosmetyczny w 20-leciu międzywojennym, prezentująca historię polskiego przemysłu kosmetycznego oraz bogate zbiory Muzeum Kosmetyków i Chemii Gospodarczej. Autorem i właścicielem zbiorów, gromadzonych od kilkunastu lat, jest Pani doktor nauk medycznych inżynier Katarzyna Pytkowska – Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.
Siła Związku to nieprzeciętni ludzie
Na uroczystej Gali Wieczoru, Blanka Chmurzyńska – Brown, Dyrektor Generalny Związku, od początku istnienia organizacji pracującą dla dobra i integracji branży kosmetycznej, wręczyła narody Związkowca Dekady. Trudno było zamknąć się w magicznej dziesiątce, gdyż na nagrody zasłużyło bardzo wielu. W efekcie nagrodzono 11 osób, które miały i mają ponadprzeciętny wkład w związkowe życie.
Kapituła nagrody w składzie Ewa Starzyk, Lidia Lukowska i Blanka Chmurzyńska – Brown, stworzyła „listę osobistą” nagrodzonych. Kapituła uznała, że nagradzanie Prezesów, którzy tworzyli i nadal wspierają Związek byłoby zbyt prozaiczne i maiło już miejsce wielokrotnie. W Serocku postanowiono docenić pracę ludzi z pierwszej linii ognia – operacyjnych. Te osoby wyraźniej niż inni dostrzegają korzyści z działania razem i siły grupy.
Związkowcy Dekady to:
- Maria Majdrowicz – L’Oreal Polska Sp. z o.o.
- Agnieszka Gryc – Dax Cosmetics Sp. z o.o.
- Ewa Nowacka – Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o.
- Beata Iwanienko – L’Oreal Polska z o.o.
- Ludwik Szczeszek – Nivea Polska S.A
- Zofia Urbanowska – Johnson & Johnson Polska Sp. z o.o.
- Irmina Makulec-Niewiarowska – Oriflame Products Poland Sp. z o.o.
- Agnieszka Wąsowska – Laboratorium Specjalistyczne Ita –Test
- Anna Frydrych – Cederroth Polska S.A. wcześniej Dermika
- Joanna Łodygowska – Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o.
- Żaneta Gajek – Oriflame Poland Sp. z o.o.
Wręczaniu nagród towarzyszyły laudacje przygotowane z sercem przez kapitułę. Siła Związku to nieprzeciętni ludzie: osobowości, charaktery, temperamenty. Ich umiejętności, wiedza i doświadczenie podparte wolą wspólnej pracy i budowania zespołu. Raz jeszcze gratulujemy! Piękne kartonowe statuetki zaprojektował i wykonał Chesapeake Polska.
Jak na prawdziwych urodzinach – rozdawano prezenty.
Koncert Gwiazdy Wieczoru był jednym z nich podarowanym zebranym przez dwóch członków Zarządu Związku, Henryka Orfingera i Zenona Ziaję. Galę wieczoru uświetnił koncert młodego i utalentowanego, a przy tym bardzo skromnego Marcina Spennera – gwiazdę X Factor 2012. Czarował nas głosem i niewątpliwym urokiem wszystkie dziewczyny … to w końcu zdominowana przez kobiety branża. Krótko … ciarki były. Drugim muzycznym prezentem tego wieczoru, tym razem podarowanym zebranym przez Jarosława Cybulskiego, Prezesa firmy Cederroth Polska, członka Zarządu Związku była oprawa muzyczna zabawy przygotowana przez DJ’a Nobisa czyli Roberta Kowalskiego. Zabawa trwała do wczesnych godzin rannych przy dźwiękach muzyki lat 70 i 80. Kool and the Gang z utworem Celebration, The Pointer Sisters z Jump for my love i naturalnie Village Peopole ze słynnym już YMCA – to były hity wieczoru, odtańczone przez wszystkich związkowców na parkiecie w stylu, który będziemy wspominać z uśmiechem na ustach przez wiele długich miesięcy.
Wszystkim Związkowcom składamy życzenia kolejnych udanych lat współpracy – w grupie siła.