Konfederację Lewiatan reprezentowali p. Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz p. Paweł Widel, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.
W trakcie spotkania, p. Michel Barnier przedstawił trzy kluczowe obszary niepewności, które trzeba jak najszybciej wyeliminować, aby zapewnić poparcie polityczne i społeczne dla przyszłego partnerstwa z Wielką Brytanią. Pierwszym obszarem jest niepewność dla obywateli Unii i Wielkiej Brytanii co do ich losów po Brexicie. Dotyczy to w sumie ponad 3 milionów obywateli Europy żyjących po obydwu stronach kanału La Manche, w tym ponad 800 tysięcy Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Drugi obszar to kwestie budżetowe i według p. Barnier proces negocjacji musi doprowadzić do „porozumienia z Wielką Brytanią, na mocy którego nastąpi całkowite zamknięcie, rozliczenie tych zobowiązań, co do jednego euro, zarówno jeżeli chodzi o krótkoterminowe jak i długoterminowe zobowiązania, które ponosi Wielka Brytania jako członek UE, dlatego że te zobowiązania zaciągamy razem, razem je pokrywamy i korzystamy jako 28 państw członkowskich z tych środków. ”Trzeci obszar„ to nowa sytuacja na granicy Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w Irlandii, gdzie należy zapewnić regulacje dotyczące przepływu osób i towarów bez barier grożących zakłóceniem procesu pokojowego w tym regionie.
Pan Barnier podkreślił konieczność osiągnięcia porozumienia z Wielką Brytanią i wskazał niebezpieczeństwa związane z niepowodzeniem negocjacji. W tym celu p. Barnier czyni wszelkie wysiłki na rzecz uzyskania jedności państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zachowania bardzo napiętych terminów negocjacyjnych z planowanym zakończeniem negocjacji na październik 2018 roku dla umożliwienia procesu ratyfikacji przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej i Parlament Brytyjski. Równocześnie p. Barnier zaznaczył, że Brexit to przedsięwzięcie bez precedensu, oznacza zbudowanie nowego partnerstwa po wielu latach integracji w ramach Unii. Kwestie umowy handlowej i współpracy w ramach bezpieczeństwa i obronności będą tu kluczowe oraz trudne, ze względu na różnice interesów obydwu stron oraz różnych interesów poszczególnych krajów członkowskich. W tym kontekście p. Barnier zapewnił o otwartości na konstruktywny dialog z interesariuszami procesu wyjścia w tym z biznesem polskim i europejskim oraz o jego determinacji, aby wynegocjować najbardziej korzystne dla Europy porozumienie po, jak to nazwał, „rozwodzie”.
W trakcie spotkania, p. Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego przedstawiła stanowisko branży kosmetycznej w Polsce, podkreślając wagę rynku brytyjskiego dla producentów kosmetyków w Polsce oraz bardzo wysoko postawione już dziś wymogi regulacji technicznych i sektorowych, których to liberalizacja byłaby bardzo złym krokiem, niekorzystnym dla wszystkich sygnałem. W tym kontekście p. Chmurzyńska-Brown zwróciła uwagę na konieczność zachowania stabilności i przewidywalności sytuacji prawnej. W ślad za tym należy zabezpieczyć w umowie z Wielką Brytanią kontynuację dostaw surowców, produkcji, transportu – całego obiegu towarów w łańcuchu dostaw, tak aby „dzień zero” nie był dla przedsiębiorców kataklizmem. Ponadto, p. Chmurzyńska-Brown wymieniła kilka istotnych i kosztochłonnych zagrożeń, szczególnie dla MŚP: konieczność ustanawiania osoby odpowiedzialnej, oddzielna rejestracja produktów, osobna dokumentacja dla rynku brytyjskiego. Podkreśliła spodziewane wysokie koszty ponownego wejścia na rynek UK i utrzymania tam swojej obecności handlowej w zmienionych warunkach zewnętrznych: taryfy celne, podatek akcyzowy, ochrona znaków towarowych, znakowanie krajem pochodzenia.