19 września 2016 roku Komisja Europejska opublikowała długo wyczekiwane
„Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat oświadczeń o produktach sporządzanych na podstawie wspólnych kryteriów w branży kosmetycznej”.
Treść sprawozdania znajduje się pod linkiem: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=COM:2016:580:FIN&from=EN
Obowiązek sporządzenia sprawozdania wynika z art. 20 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. Paragraf ten nakłada na Komisje wymóg przedstawienia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania oświadczeń na podstawie przyjętych wspólnych kryteriów do dnia 11 lipca 2016 roku.
Sprawozdanie jest niezależnym dokumentem przygotowanym przez Komisję Europejską na podstawie danych zebranych przez organy nadzoru z 21 państw członkowskich.
Głównym celem sprawozdania była ocena zgodności pod względem prawnym obecnych na rynku oświadczeń dotyczących produktów kosmetycznych z przyjętymi wspólnymi kryteriami oraz określenie środków naprawczych, jakie Komisja i państwa członkowskie zamierzają podjąć w przypadku niezgodności.
Na podstawie zebranych danych Komisja uznała, że:
- Obecne regulacje prawne dotyczące oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi są wystarczające i zapewniają wysoki poziom ochrony konsumentów;
- 90% oświadczeń dotyczących produktów kosmetycznych objętych analizą uznano za zgodne z kryteriami określonymi w rozporządzeniu (UE) nr 655/2013;
- Większość oświadczeń niezgodnych ze wspólnymi kryteriami uznano za wprowadzające w błąd w odniesieniu do funkcji i właściwości użytkowych produktu kosmetycznego;
- Najwięcej trudności organy krajowe napotykały w kontekście regulacji oświadczeń „hipoalergiczny” i „nie zawiera (nazwa dowolnego składnika)”. Deklarację „nie zawiera (nazwa dowolnego składnika) uznaje się za oczerniające, gdyż przedstawia dozwolony składnik w złym świetle w oczach konsumentów.
- Wszystkie państwa członkowskie, które brały udział w zbieraniu danych do sprawozdania uznały, że należy wyjaśnić, co oznaczają oświadczenia „nie zawiera (nazwa składnika)” i „hipoalergiczny”.
Dyrektor Generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Blanka Chmurzyńska-Brown, komentuje:
Sektor kosmetyczny z zadowoleniem przyjął opublikowane sprawozdanie Komisji. Z tego raportu jasno wynika, że obecnie obowiązujące ramy prawne dotyczące oświadczeń stosowanych w związku z produktami kosmetycznymi są w pełni wystarczające. Uzyskane wyniki są niemal w 100% zgodne z wynikami raportu EASA. A to natomiast ilustruje, iż 6-letni wkład pracy Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego w edukację sektora kosmetycznego w obszarze deklaracji marketingowych przyniósł mierzalne rezultaty.