Regulacje wynikające z Zielonego Ładu (szczególnie Green Claims Directive, Ecodesign of Sustainable Products Regulation) wprowadzą w przyszłości konieczność oceny wpływu produktów kosmetycznych na środowisko. Generalne założenia takiej metodologii opracowała Komisja (Product Environmental Footprint Guidelines), jednak dla oceny każdej określonej grupy produktów niezbędne są wytyczne branżowe, tzw. Product Environmental Footprint Category Rules, PEFCR.
W wrześniu 2021 r. konsorcjum branży kosmetycznej – Eco Beauty Score Consortium (EBS) rozpoczęło prace nad branżową metodologią PEF dla produktów kosmetycznych. Dziś, po raz pierwszy, w imieniu Konsorcjum EBS, prezentujemy Państwu tę metodologię i zapraszamy do pierwszego etapu konsultacji społecznych. Konsultacje trwają do końca kwietnia br.
Cele wykonanej przez konsorcjum EBS pracy (a więc i metodologii, która powstała) były następujące:
- stworzenie wspólnej, opartej na podstawach naukowych metodologii – opartej na wytycznych Komisji (Product Environmental Footprint) – do oceny wpływu produktów kosmetycznych na środowisko w całym cyklu ich życia,
- opracowanie systemu punktacji, który umożliwi konsumentom łatwe porównywanie produktów i podejmowanie bardziej świadomych decyzji zakupowych,
- stworzenie narzędzia możliwego do zastosowania również dla osób niebędących ekspertami, które umożliwi każdej marce obliczenie wpływu poszczególnych produktów na środowisko i związanego z tym scoringu,
- umożliwienie branży wcześniejszego dostosowania się do nadchodzących regulacji.
Celem całego projektu było również stymulowanie ekoinnowacji w przemyśle kosmetycznym i zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienie równych szans na rynku UE.
Obecnie prowadzone konsultacje społeczne mają doprowadzić do:
- weryfikacji i walidacji metodologii, zmapowania ewentualnych braków i niezbędnych poprawek,
- weryfikacji, czy metodologia jest odpowiednia i właściwa pod kątem informacji dla konsumentów (scoring system).
Konsorcjum dołożyło wszelkich starań, aby metodologia była zgodna z wytycznymi Komisji, jednak specyfika sektorowa wymusiła wprowadzenie pewnych adaptacji. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego dokłada zaś starań, aby metodologia EBS była dostępna i możliwa do zastosowania przez każdą firmę, zgodnie z jedną z podstawowych polityk Zielonego Ładu – sprawiedliwej transformacji, w której nikt nie zostanie pominięty.
Dlatego zachęcamy i rekomendujemy firmom członkowskim związku udział w konsultacjach. Zależy nam, aby jak najwięcej firm członkowskich różnej wielkości i o różnym portfolio wzięło udział w konsultacjach. Wszelkie niezbędne informacje i dokument znajdą Państwo na poniższej stronie internetowej konsorcjum: https://www.ecobeautyscore.com/public-consultation/ Prosimy o przekazanie niniejszego zaproszenia do konsultacji odpowiednim osobom w Państwa firmach!