24 września 2015 odbyło się spotkanie reprezentacji Związku (Blanka Chmurzyńska, Ewa Starzyk) oraz Konfederacji Lewiatan (Anna Trzop) z Justyną Morek – Członkinią Gabinetu Komisarze Elżbiety Bieńkowskiej w Komisji Europejskiej. Ze strony Komisji, w spotkaniu oprócz Justyny Morek wzięły udział dwie osoby zajmujące się tematyką kosmetyczną – Ewa Paszkowska (endocrine disruptors, nanomateriały) i Izabela Taborska (składniki zapachowe).
Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału polskiej branży kosmetycznej oraz na tym tle Listy barier legislacyjnych sektora kosmetycznego w Polsce opracowanej przez organizację. Lista zawiera ponad 100 aktów prawnych monitorowanych przez Związek od 2005. W rzeczywistości przedsiębiorcy stosują ich dwukrotnie więcej, głównie przepisów ogólnogospodarczych, (np. wymogów środowiskowych, odpadowych, gospodarki wodą, ścieków, warunków zabudowy, polityki podatkowej, prawa pracy itp.). Aż circa 80% z nich powstaje w Brukseli.
Delegacja Związku zaprezentowała główne bariery wynikające z niejasnego, zmiennego i nieprzewidywalnego prawa, co generuje szczególnie negatywne skutki dla MŚP, gdyż mała firma nie jest w stanie śledzić zmian i adekwatnie reagować.
Ponadto, spotkanie było okazją do przedstawienia wyzwań sektorowych, jakie niosą regulacje dotyczące składników kosmetyków – system instytucjonalny regulacji składników nie funkcjonuje właściwie, sektor kosmetyczny wskazuje szereg wątpliwości co do sposobu oceny substancji przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów oraz funkcjonowania forów, gdzie powstają akty prawne: Grupy Roboczej ds. Kosmetyków i Stałego Komitetu. Przepisy dotyczące składników są niestabilne i nieprzewidywalne, również w odniesieniu do tak kluczowych grup substancji jak konserwanty, substancje klasyfikowane jako CMR, czy nanomateriały.
Podczas spotkania poruszono także problem kontrowersyjnej interpretacji definicji „ciężkiego działania niepożądanego” proponowanej przez Komisją, zgodnie z którą każda niezdolność do pracy lub dyskomfort społeczny byłyby podstawą do klasyfikacji działania niepożądanego jako ciężkie.
Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze i otworzyło drogę do dalszych kontaktów roboczych Związku z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w opracowywanie legislacji sektorowej.