L’Oréal – Sharing Beauty with All/ Dzielenie się Pięknem ze Wszystkimi
Od ponad 10 lat firma L’Oréal realizuje ambitną strategię dotyczącą zrównoważonego rozwoju, w tym pracę nad wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Badania cyklu życia produktów pod kątem ich wpływu na środowisko wykazały, że średnio 50% śladu środowiskowego produktu jest związane z jego opakowaniem.
W ramach strategii zrównoważonego rozwoju: Dzielenia się Pięknem ze Wszystkimi (Sharing Beauty with All) L’Oréal zobowiązał się do poprawy ekologicznego i społecznego profilu 100% swoich produktów do 2020 roku. W 2018 roku 79% nowych lub odnowionych produktów miało ulepszony profil społeczny lub środowiskowy. W przypadku 58% nowych lub odnowionych produktów poprawa ta wynika z opakowań o mniejszym wpływie na środowisko.
Od 2007 roku L’Oréal angażuje się w politykę optymalizacji opakowań opartą na trzech filarach:
- Szanuj zdrowie i bezpieczeństwo konsumenta oraz różnorodność biologiczną:
- na przykład: 100% materiałów opakowaniowych, które są w bezpośrednim kontakcie z formułą, jest zgodnych z normami jakości spożywczej,
- zero PVC: 100% PVC zostało wyeliminowane z naszych opakowań produktów.
- Zmniejsz wagę i rozmiar opakowań lub usuń je i promuj systemy wielokrotnego ładowania lub ponownego napełniania, a także dawki wielokrotne, zastępujące pojedyncze.
- Zastąp niektóre tworzywa mniej oddziałującymi materiałami poprzez:
- promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu po zużyciu (PCR) i zachęcanie konsumentów do recyklingu,
- stosowanie materiałów odnawialnych, takich jak tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego.
Wszystkie działania angażujące pomogły uniknąć zużycia 8705 ton pierwotnych materiałów w 2018 roku, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z 2017 rokiem. Ten postęp jest przede wszystkim wynikiem wysiłków włożonych w integrację materiałów pochodzących z recyklingu z komponentem plastikowym opakowań (+ 38% w porównaniu do 2017 roku). Aby zrealizować tę strategię i utrzymać swoje zaangażowanie w ciągłe doskonalenie, L’Oréal wyznaczył sobie następujące cele na nadchodzące lata:
- Upstream, w odniesieniu do materiałów zakupionych przez L’Oréal: do 2025 roku 50% tworzyw sztucznych wykorzystywanych w naszych opakowaniach będzie pochodzić z recyklingu lub będzie pochodzić ze źródeł biologicznych.
- Downstream, w odniesieniu do końca okresu eksploatacji opakowań: do 2025 roku 100% naszych opakowań z tworzyw sztucznych będzie można ponownie napełnić, ponownie naładować, poddać recyklingowi lub kompostowaniu. Środki te znacznie ograniczą wykorzystanie energii z surowców kopalnych i przyczynią się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.
Aby to zrobić, L’Oréal pracuje w ekosystemie partnerskim, aby korzystać z najlepszych technologii:
- Na przykład L’Oréal jest współzałożycielem konsorcjum z Carbios, aby zachęcić do industrializacji technologii bio-recyklingu enzymatycznego.
- L’Oréal podpisał umowę partnerską z LOOP® w celu wyprodukowania PET zgodnego z normami jakości spożywczej z recyklingu przez depolimeryzację chemiczną.
- L’Oréal podpisał partnerstwo z PURECYCLE w celu wyprodukowania przetworzonego PP zgodnego z normami jakości spożywczej.
- L’Oréal jest głównym członkiem inicjatywy „Nowa gospodarka tworzyw sztucznych” („New Plastic Economy”) prowadzonej przez Fundację Ellen MacArthur. Grupa jest aktywnie zaangażowana w prace związane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i jest sygnatariuszem globalnego zobowiązania wydanego w ramach tej inicjatywy.
- L’Oréal jest współzałożycielem inicjatywy Quantis the SPICE (Sustainable Packaging Initiative for CosmEtics) mającej na celu dostosowanie uczestników rynku do wspólnej i solidnej metodologii w zakresie śladu ekologicznego opakowań produktów kosmetycznych.
Dzięki innowacyjnemu partnerstwu LanzaTech, Total i L'Oréal zaprezentowano pierwsze na świecie ekologiczne opakowanie wykonane z przejętej i poddanej obróbce emisji dwutlenku węgla. Udany proces konwersji przebiega w trzech krokach:
- LanzaTech „przejmuje” przemysłową emisję dwutlenku węgla i przekształca ją w etanol przy użyciu unikalnego procesu biologicznego.
- Total dzięki innowacyjnemu procesowi odwadniania przekształca etanol w etylen przed jego polimeryzacją w polietylen, który ma takie same właściwości techniczne jak jego kopalny odpowiednik.
- L'Oréal używa tego polietylenu do produkcji opakowań o tej samej jakości i właściwościach, co zwykły polietylen.
Sukces technologiczny i przemysłowy dowodzi, że przemysłową emisję dwutlenku węgla można wykorzystać do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.